Size bir telefon kadar yakınız.
0 332 342 33 56

Kontra Somun Nedir?

25.05.2022
40 görüntülenme
Kontra Somun Nedir?

Yapı malzemeleri dünyasında sıkça kullanılan ürünlerden biri de kontra tip somundur. Kontra somun dayanıklı ve emniyetli bir mekanizmaya sahip olan gevşemediği için de oldukça kullanışlı olan ürünlerdir. Cıvatalar iki yüzeyi birbirine bağlamak için kullanılan sağ diş ve sol diş şeklinde tasarlanmıştır. Ana somun standart olarak sağa hareket eder. Bu civata ile sıkıldıktan sonra sol dişe uygulanan civata somunun üzerine geriye doğru takılır.

Bu civatalar, kilitleme somunu gevşetme fonksiyonunun olmaması nedeniyle sarsıntılı çalışan makinelerde  kullanılır. Titreşimler ne kadar büyük olursa, kilitleme somunu o kadar büyük olur. Bu sadece her şeyin daha kolay çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda makineyle ilgili sorunları da önler.

Kullanım Alanları Nedir?

Makinelerde kullanılan kontra somunlarının cıvatayı titretebileceğini, sarsabileceğini veya gevşetebileceğini görebilirsiniz. Ürünün düşük maliyetinin yanı sıra yüksek ana özelliği kullanıcıları cezbeden özelliklerinden biridir. Bu tip cıvatalar yüksek dayanıklılığa sahiptir ve kullanıcıya uzun kullanım süresi sağlar. Paslanmaz çelikten yapılmış olması cıvatanın kullanım ömründe etkili olan özelliklerden biridir. Kontra cıvatanın paslanmaz özelliği sayesinde gıda sektöründe kullanımı da yaygın uygulama alanlarından biridir. Ürün özelliklerine dahil edilen sıkma torku, kilitleme somununun boyutuna göre belirlenir. Standart merkezleme cıvataları kaplamalı iken kontra somun özellikleri bakımından kaplamasız olarak üretilmektedir.

Bahsedilen ürünün kullanım alanı makinenin bulunduğu yerdir. Bu bağlamda kontra somun kullanmak özellikle endüstriyel alanlarda ve gıda, metal konstrüksiyon, otomobil gibi alanlarda yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kontra Somun Çeşitleri Nelerdir

Kontra somunlar kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Kısa tip tırtıllı somun, T somun, tornavida yarığı bulunan somun ve boru somunu gibi çeşitleri vardır. Konya cıvata aracılığıyla tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.