Size bir telefon kadar yakınız.
0 332 342 33 56

Kör Somun Nedir?

25.05.2022
39 görüntülenme
Kör Somun Nedir?

Kör somun ve diğer somunlar belki de en önemli donanım ürünlerinden biridir. Birçok alanda görünebilirler. Genellikle cıvata ile kullanılırlar. Bu sayede somun ve cıvata başı arasında iki farklı malzemeyi birleştirip birleştirebilirsiniz. Somun; İç dişli bir elemandır, bu dişler sayesinde bir cıvata üzerinde hareket ettirilebilir ve çoğunlukla her iki tarafı açıktır. Genellikle metaldirler ve bir anahtarla sıkılıp gevşetilebilirler. Kör somun tipleri piyasada oldukça yaygın olanıdır, ancak farklı ihtiyaçlar için birçok farklı tip bulabilirsiniz.

Kör Somun Özellikleri

Klasik somunlardan farklı olarak bir tarafı açık diğer tarafı kapalıdır. Hiçbir kombinasyonda civata ucunun açığa çıkmaması için kullanılırlar. Kapalı yüz genellikle yarım küre şeklinde dışa doğru kavislidir. Bu kısım ayrıca cıvata başını gizler ve daha güvenli bir bitiş sağlar. Bu şekilde cıvata başı yakalanmaz ve kesinlikle hasar görmez. Kör somun kullanmak gerek kullanım açısından gerekse kullanılan alanlardaki etkisi açısından oldukça popülerdir. Ayrıca kör somun vida sistemine estetik bir görünüm kazandırırken civata paslanmasını da engeller. Kör somunun diş uzunluğu mesafe olarak sınırlı olduğundan, kullanırken cıvatanın uzunluğunu doğru bir şekilde hesaplamak gerekir. Kör somun çeşitleri pirinç, çelik ve paslanmaz şeklindedir.

Somun Türleri Nerelerde Kullanılır?

Pek çok kullanım alanı olan somun türleri, çeşitli endüstrilerde önemli bir üretim malzemesidir. Bu parça arabalardan ev aletlerine kadar birçok yerde bulunur, bu nedenle değiştirme zamanı geldiğinde bu parçanın kullanılmasına öncelik verilecektir. Birbirinden kaliteli somun türlerini Konya cıvata aracılığıyla tercih ederek sorunsuz bir şekilde ürünleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Elektronik ekipman ve araçlardaki somunların değiştirilmesi nitelikli kişiler tarafından yapılmalıdır. İhtiyacınız olan her alanda kullanım ve ekstra dayanıklılık için Konya Cıvatanın uzun yıllara dayanmış olan deneyimine rahatlıkla güvenebilirsiniz.