Size bir telefon kadar yakınız.
0 332 342 33 56

Uzatma Somunu Nedir?

25.05.2022
43 görüntülenme
Uzatma Somunu Nedir?

Uzatma somunu  en sık tercih edilen somun türlerinden biridir. Biliniyor ki dünyada en çok kullanılan bağlantı elemanları şüphesiz vida ve civatalardır. İlk olarak, bir vida ve bir cıvata arasındaki farkı tanımlayalım. Mafsalda somun kullanılıyorsa, dıştan dişli silindirik elemana cıvata denir. Cıvatalar (somun bağlantıları) genellikle yapısal çelik ve mekanik parçaları bağlamak için kullanılır. Cıvatalar sıkıldığında maruz kaldıkları gerilim ile bağlantı sağlanır. Cıvata ve vidalar, şekil ve mukavemetlerine göre dünya çapında birçok standartta tanımlanmıştır. Türkiye’de en çok kullanılan standartlar hakkında bilgi vermeden önce civataların çekme mukavemetleri hakkında kısaca bilgi verelim. DIN’de cıvata sınıfları 4, 6, 8 olarak gösterilir. Bu durumda, ilk hane yaklaşık 1/10 kırılma mukavemetini ve ikinci hanenin çarpımı ilk iki ve hane elastik sınırı belirler.

Uzatma Somunu Çeşitleri

Uzatma somunu kullanmak oldukça kişi tarafından tercih edilmektedir. Uzatma somunları genellikle dişli elemanların birbirine montajının uygulanması aşamasında kullanılır. Min vidalama boyu dış çapına eşit olmalıdır. Montaj aşamasında mutlaka kontra somun gerekir. Uzatma somunları son derece paslanmaya karşı tamen elektrogalvaniz ile kaplanmıştır. Uzatma somunu çeşitleri ve özellikleri bakımından son derece sabitlemesi kolaydır. Hiçbir şekilde delme işlemi gerektirmezler. Ayrıca uzatma somunu çeşitlerinin montajı son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Uygun Somun ve Cıvata Seçimi

Somunlar, ayrı dereceli cıvatalarla kullanılmalıdır (örn. 6. derece somunlar, 6.8 dereceli cıvatalarla birlikte kullanılır). Ancak cıvata üzerindeki yükün sınırlandırılması gerekiyorsa; örneğin, aşırı sıkma nedeniyle sıkma malzemesinin veya herhangi bir bileşenin hasar görmesi durumunda, somun, cıvatadan daha düşük kalitede, kıllı ve aşırı sıkılması durumunda seçilebilir. Somunun dişleri soyulabilir ve sigorta görevi görebilir. Konya cıvata ile kolayca birbirine uygun somun ve cıvata seçeneklerine ulaşabilirsiniz.