Size bir telefon kadar yakınız.
0 332 342 33 56

Ağaç Somunu Nedir?

25.05.2022
35 görüntülenme
Ağaç Somunu Nedir?

Ağaç somun; İmalatı için kullanılan şekil, genişlik ve malzemelere göre değişir. Cıvata ve perçin yapımı için doğru ürünü alırsanız bağlantı her zaman daha güçlü olacaktır. Kara taşıtlarında yaygın olarak kullanılan somun gibi parçalarda dayanıklılık son derece önemlidir. Otomobillerde ve diğer karayolu araçlarında; Gevşek bağlantılar kazalara neden olabilir. Öte yandan, mobilyadaki gevşek bağlantılar, üreticinin ürünlerinin kalitesiz olduğunu gösterir. Bu nedenle en kaliteli Konya cıvata somunlarını tercih ederek daha kaliteli ürünlerin üretim hattından çıkmasını sağlayabilirsiniz. Evde, koltuğunuz, sandalyeniz veya başka bir nesne; Markanın kaliteli ürünleri sayesinde tüm bacaklarınızı veya kollarınızı kolayca geliştirebilirsiniz.

Ağaç Somun Özellikleri

Dişli gövdeli ağaç somun vidaları sivri uca kadar devam eder. Vida dişleri bilenmiş ve geniş bir adıma sahiptir. Yıldız havşa başlı başlıklar ve ağaç somunu kullanımı özellikle makine montaj cıvataları için oldukça uygundur. Ağaç somunu ahşap mobilya bağlantılarında da sık sık kullanılır. Tırnaklı somun yapısıyla ağaca tam olarak geçer. Bu tırnaklar somunun geri çıkmasını büyük ölçüde önler. Ayrıca soket somunu olarak da adlandırılmaktadırlar.

Ağaç Somunu Nasıl Kullanılır?

Ağaç somunu özellikleri bakımından oldukça kolay uygulanabilecek bir yapıda üretilmiştir. Uygun yüzeye karar verildiğinde ağaç somunlarından yararlanarak kolaylıkla vidalama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulama yapılacak yüzeyi çok dikkatli bir şekilde uygun çapta uç kullanarak deliniz. Uygun çapta olmayan uç aksi takdirde istenmeyen bir görüntüye ulaşmanıza neden olur. Ardından ağaç somunu ağırlık asılacak olan yüzeyin tam arka tarafına uygun ve ölçülü bir biçimde yerleştirilmelidir. Ağaç somunu uygulanacak yüzeye yerleştirilirken sivri yapıda olan  uçlarının ahşap yüzeye tam olarak girdiğinden kesinlikle emin olunuz. Yüzeye uygun çap ve boylarda vida kullanarak kolaylıkla uygulamayı yapabilirsiniz.