Size bir telefon kadar yakınız.
0 332 342 33 56

Metrik Bakır ve Alüminyum Pul Nedir?

29.05.2022
47 görüntülenme
Metrik Bakır ve Alüminyum Pul Nedir?

Metrik bakır ve alüminyum pul genel olarak kullanıldığı yerde araçları sabitleme için kullanılmaktadır. Birbirinden farklı olmasının nedeni ise kullanıldığı alanların farklı olmasıdır. Yapıldıkları malzemeler de farklıdır. Bu anlamda aynı alanda kullanımı da doğru olmayacaktır. Kendi alanlarına özel olarak üretildikleri için kullanım süreleri de bu anlamda oldukça uzundur.

Metrik Bakır

Metrik bakır sabitleme yapmanın dışında sızdırmaz özelliği sayesinde suyun gelebileceği alanlarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Diğer pullarla kıyaslanacak olursa düşük sıkma torklarında bile çok daha iyi sızdırmaz özelliğe sahiptir. Bu nedenle boruyla ilgili yapılabilecek bazı çalışmalarda da tercih edilmektedir. Metrik bakır, monte edildiği yerde belirli bir derecede esnekliği korumaktadır. Aynı zamanda kullanıldığı yerin karşı tarafında da yüzey kusurlarını telafi etmektedir. Bu anlamda estetik bir görüntüsü olduğu için de her alana uygun sağlar. Bakır maddesinden yapıldığı için elektrik iletkenliği de oldukça iyidir. Fakat su gibi alanlarda dikkatli bir şekilde de kullanılmaktadır. Bakır madeninden yapılması metrik bakırının ısıya karşı dayanıklı olduğunu da gösterir. Bununla birlikte paslanmaya karşı oldukça dirençli olmasından dolayı çok daha uzun süreli olarak kullanılabilmektedir. Kullanıldığı yere göre yumuşak ya da sert çeşitleri de üretilmektedir.

Alüminyum Pul

Alüminyum pul parçalar arasındaki boşlukları doldurmak ve sabitlemeyi amaçlayarak üretilmiştir. Tamamen alüminyumdan yapılmıştır. Sızdırmaz ürünler arasında en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Oksitlenmeye karşı ve paslanmaya karşı çok dirençli olduğu için uzun süre kullanılabilir. Yapıldığı madde sayesinde yırtılmaya karşı da dirençlidir. Oldukça yüksek esnekliğe sahiptir. Elektriksel iletkenliğe de sahip olan bir pul çeşididir. Genel olarak özgün ağırlığı bir çeliğin 1/3’ü olarak üretilmektedir. Konya Cıvata güvenilirliğiyle hem metrik bakır hem de alüminyum pul çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.