Size bir telefon kadar yakınız.
0 332 342 33 56

Kelebek Somun Nedir?

25.05.2022
42 görüntülenme
Kelebek Somun Nedir?

Yaygın olarak kullanılan vida ve civata türlerinden biri kelebek somundur. Vida, iki parçayı birbirine bağlayan malzemedir ve paslanmaz metalden yapılmıştır. Ürün, malzemenin birbirine sıkıca tutunmasını ve stabil hale gelmesini sağlayan bir somun ve bir kelebek vida olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Kelebek somun vida, inşaat ve sanayide yaygın olarak kullanılmaktadır, günlük hayatta gerekli donanım ürünlerinden biridir. Ürünleri kullanarak istediğiniz faydaları elde edebilirsiniz. Bu bağlamda paslanmaz malzemelerden üretilmiş ürünleri tercih etmek çok daha mantıklı olacaktır.

Cıvatalar, donanım ürünleri arasında oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan ürünlerden biridir. Bu bağlamda yaygın olarak tercih edilen ürünler arasında yerini almaktadır. Kelebek somunlu cıvataları hırdavatçılardan kolayca satın alabilirsiniz. Konya Cıvata adı altında endüstriyel civata üretimi yapmaktadır.

Kelebek Somunlu Vida Kullanım Alanları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kelebek somun kullanımı seçeneğinin pek çok kullanım alanı vardır. Bu ürünlerin daha çok mobilya sektöründe  kullanıldığını görebilirsiniz. Evlerde kullanılan mutfak dolap kapaklarında dahi bu tip vidaların kullanıldığını görebilirsiniz.

Ürün mobilya sektöründe yaygın olarak kullanılmasına rağmen metal ve ahşap ürünlerin birleştirilmesinde  kelebek somun vidaları kullanılabilir. Vida kullanılmadan önce yüzeyin her iki parçası da delinmelidir. Somun, deliğin yüzeyinden beslenir. Diğer uçta kelebek somun elle sıkılabilir. İstenirse vidayı sıkarken pense gibi bir takviye cihazı kullanabilirsiniz. Kelebek somunlar özellikle anahtar kullanımının zor olduğu yüzeylerde tercih edilmektedir. Kullanımı kolay özellikleri ve kullanışlı yapısı ile ürün genellikle en popüler olanıdır.

Kelebek Somun Çeşitleri Nelerdir?

Kelebek somun özellikleri bakımından farklı çeşitlere sahiptir. Piyasada birçok kelebek somun ve vida çeşidi olduğunu görebilirsiniz. Bu anlamda ürünün malzemesine ve kullanım alanına göre çeşitlenmesini kolayca ayırt edebilirsiniz.