Size bir telefon kadar yakınız.
0 332 342 33 56

Yarıklı Pim Nedir?

25.05.2022
41 görüntülenme
Yarıklı Pim Nedir?

Yarıklı pim nedir konusundan önce genel olarak pimlerin işlevlerinden bahsetmekte fayda var. Günlük hayatımızda birçok basit ve gelişmiş  makine ile karşılaşıyoruz. Birkaç faktör, bu makinelerin parçalarını birleştirmeyi mümkün kılar. Bu unsurlar, gerekli füzyonu sağlamanın yanı sıra füzyon için gerekli destek unsurları olma görevini de üstlenebilir. Pimler genellikle insanların bağlantı kurmak istediği hareketli veya birbirine geçen parçaların uygun deliklerinden geçerek parçaların kaymasını engelleyen, onları konumlandıran ve bileşenleri merkezleyen silindirik makine elemanlarıdır.

Pimlerin Özellikleri

Çelik pimler birçok alanda kullanılmaktadır ancak ahşap pimlere özellikle mobilya sektöründe sıklıkla rastlanmaktadır. Bakır, pirinç ve alüminyum pimler de bazı durumlarda tercih edilmektedir. Ayrıca pimlerin çapları uzunluklarına göre çok küçüktür. Pimlerin en önemli özelliklerinden biri, pim çıkarıldıktan sonra parçaların çoğu zaman bozulmadan önceki durumuna döndürülebilmesidir. Pimler, çizimlerde kesildiğinde diğer vidalar gibi sayısallaştırılmaz.

Pimlerin çeşitlerine göre kullanım şeklinin de oldukça değiştiğini görüyoruz. Aşağıdaki iki farklı örneği inceleyin.

Örneğin pin çifti içerisinde uygun konuma pin yerleştirilir ve pin delikten pin geçirilir. Bu sayede pim yerleştirildiği yerden gevşemeyecektir. Başka bir kullanım yolu, vidalı konik pimi yuvaya yerleştirip arka cıvatayı sıkmaktır. Böylece iki parça birbirine bağlanır. Bu noktada Konya cıvata seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Pim Çeşitleri

Silindirik Pimler ; Yuvarlak, konik veya düz uçlu olabilirler. Uygulaması hassas işleme ve delik toleransı gerektirdiğinden maliyeti yüksektir. Merkezleme işlemlerinde kullanılır.

Konik Pimler ; Bu pimler tekrar kullanıma uygundurlar. Gevşemeye karşı emniyetlidirler. Merkezleme işlemleri için en iyi çalışan pimler bunlardır.

Yaylı pim ; Girilecek delik matkapla delinir. Daha sonra pim bu deliğe yönlendirilecektir. Özelliği, takıldığı yerde bir yay tarafından güvenli bir şekilde tutulmasıdır.

Yarıklı pim; Somunların çözülmesini büyük ölçüde engellerler. Ayrıca yarıklı pim kullanımı oldukça kolaydır.